Pneumokoki – szczepić czy nie?

Pneumokoki – szczepić czy nie?
5 (100%) 3 głosy
Pneumokoki szczepić czy nie? To pytanie zadawało sobie wielu rodziców do końca 2016 r. Obecnie jest to szczepionka obowiązkowa dla niemowląt, w przypadku której pierwsza dawka jest aplikowana około 2 miesiąca życia, druga w 7-8 miesiącu życia, a ostatnia dawka utrwalająca – po osiągnięciu przez dziecko 12-13 miesiąca życia.

Są to tzw. szczepionki skoniugowane, nastawione na stymulowanie układu odpornościowego dziecka i jego ochronę przed dwoma najgroźniejszymi szczepami pneumokoków – 10 i 13. Mimo tego, że ta szczepionka jest obowiązkowa, niektórzy rodzice podejmują świadomie decyzję o nieszczepieniu swoich dzieci. Czy takie postępowanie jest słuszne? By odpowiedzieć na to pytanie, warto jest rozpatrzyć zalety i wady szczepionek na pneumokoki.

Zalety szczepionek przeciw pneumokokom

Czy szczepić na pneumokoki swoje dziecko? Jeśli chodzi o stosowane obecnie szczepionki, ich skuteczność w przypadku zapobiegania inwazyjnym schorzeniom, wywoływanym przez pneumokoki, szacuje się na około 90%. Zaszczepione na pneumokoki dziecko będzie więc o wiele mniej zagrożone wystąpieniem szeregu infekcji bakteryjnych. Jeśli chodzi natomiast o takie schorzenia, jak zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki, ryzyko zachorowania u zaszczepionych dzieci spada odpowiednio o 40% w pierwszym przypadku i 20% w drugim przypadku.

Wady szczepionek przeciw pneumokokom

W mediach bardzo często można usłyszeć, że szczepionki nie są do końca bezpieczne. Mówi się także w tym kontekście o szczepionkach na pneumokoki. Tymczasem w rzeczywistości nie są one groźne dla osób, które je przyjmują. Na pneumokoki zostało zaszczepionych już wiele milionów osób i bardzo rzadko występują związane z nimi powikłania. Jeśli jednak się one już pojawią, są dość łagodne i utrzymują się zaledwie kilka dni. W 2% przypadków w miejscu aplikacji szczepienia pojawia się zaczerwienienie, obrzęk lub ból, natomiast w 0,5% przypadków może pojawić się gorączka, brak apetytu i ogólne osłabienie samopoczucia. Są to jednak objawy chwilowe.

Czy szczepić się na pneumokoki?

Podsumowując zalety i wady stosowania szczepionek na pneumokoki, można stwierdzić, że nie warto jest rezygnować z tego, co oferuje w tej kwestii państwo. Szczepionki na pneumokoki, dzięki znacznemu ograniczeniu ryzyka zachorowania na związane z nimi schorzenia, są w stanie zdziałać wiele dobrego.

Im rzadziej dziecko choruje, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań poinfekcyjnych, które są w stanie spowodować komplikacje zdrowotne, utrzymujące się do końca życia. Jeśli chodzi o szczepienie pneumokoki dzięki niemu mogą być zatem w skuteczny sposób blokowane, tak by dziecko mogło się rozwijać na równi z innymi rówieśnikami. Jest to niezwykle istotne, gdyż rzutuje to na jego przyszłość.

Jak aplikowane są szczepionki na pneumokoki?

Szczepionki na pneumokoki, podobnie jak szereg innych szczepionek, podawane są domięśniowo w zastrzykach. Co niezwykle istotne, szczepionki na pneumokoki mogą być aplikowane podczas jednej wizyty wraz z innymi szczepionkami ochronnymi.

2 Komentarze

  1. Teraz takie pytanie może sobie zadawać wyłącznie rodzic, który już ma dziecko, bo od stycznia szczepionka na pneumokoki jest już obligatoryjna. I według mnie to bardzo dobrze, bo w pewnych sprawach powinni decydować lekarze, a nie ludzie, którzy gdzieś coś przeczytali i wydaje im się, że pneumokoki mogą spowodować nie wiadomo co.

  2. Ale rodzice starszych dzieci też powinni rozważyć czy szczepić ja na pneumokoki. Moim zdaniem 2-3-letnie dzieci jeszcze na pneumokoki zaszczepić warto. Na pewno będzie mniej chorób i będą zdrowsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 1 = 3