Objawy po szczepieniu na pneumokoki

Objawy po szczepieniu na pneumokoki
5 (100%) 5 głosy
Pneumokoki to bardzo groźne dla organizmu dziecka bakterie, potrafiące wywoływać niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, choroby. Oczywiście nie u każdego nosiciela rozwiną się poważne stany, niemniej chcąc zabezpieczyć dziecko przed nieprzewidzianymi konsekwencjami, wielu rodziców decyduje się, by zaszczepić je przed pneumokokami. Jest to metoda, charakteryzująca się wysoką skutecznością, jednak – jak większość środków medycznych – obarczona również pewnymi efektami ubocznymi.

Objawy szczepionki na pneumokoki są różnorakie. U części zaszczepionych proces przebiegnie wręcz zupełnie bezobjawowo. Wśród pozostałych, najczęściej miejsce ma odczyn miejscowy, który powoduje uczucie bolesności oraz dyskomfort. Szczepienie związane jest z wkłuciem, także jest to zupełnie normalna reakcja organizmu. Rzecz jasna nie jest łatwe wytłumaczenie tego dziecku, z reguły jednak zaczerwienienie nie powinno się utrzymywać dłużej niż dwa lub trzy dni. Wraz z nim mija natomiast również ból.

Silne objawy szczepionki na pneumokoki

Bardziej niepokoić powinna nas gorączka, choć i ona rzadko daje takie jak pneumokoki objawy. Niewielki stan podgorączkowy, bądź też temperatura do 38 stopni, utrzymująca się przez jeden-dwa dni po szczepieniu, to rzecz normalna. W ten sposób stymulowany jest układ odpornościowy dziecka. Zaniepokoić powinna nas natomiast sytuacja, w której gorączka utrzymuje się dłużej, bądź też sięga nawet 40 stopni. Może to oznaczać reakcję alergiczną organizmu i w sytuacji takiej koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem, dokładnie informując go o zastosowanej profilaktyce.

Reakcji alergicznej towarzyszyć również będą inne objawy, do których zaliczyć można między innymi drgawki. Dodatkowo dziecko może być apatyczne i nieobecne, kontakt z nim może być utrudniony. Nie powinniśmy bagatelizować tych objawów, choć w przypadku szczepionki przeciw pneumokokom występują one nadzwyczaj rzadko. Zdarzyć może się też tak, że będą one wynikały z zupełnie innej przyczyny, niezwiązanej z ostatnio otrzymanym szczepieniem.

Reakcje na szczepionkę na pneumokoki

Oprócz powyższych, spotkać można jeszcze inne objawy po szczepieniu na pneumokoki. Nie są one groźne, mogą jednak powodować czasowe pogorszenie komfortu życia, co w przypadku dzieci może być szczególnie kłopotliwe. W niektórych przypadkach organizm może reagować powodowaniem wymiotów lub biegunki. Można je w łatwy sposób niwelować poprzez podawanie tradycyjnych środków na te dolegliwości. Jak w każdym przypadku, przedłużające się występowanie podobnych czynników powinno spowodować zapalenie lampki alarmowej. Nie należy jednak w takiej sytuacji panikować, trzeba natomiast pamiętać każdorazowo o kontakcie z lekarzem.

Możliwość wystąpienia powyższych objawów nie jest niczym niezwykłym i często zdarza się nawet przy podaniu tradycyjnych środków leczniczych o charakterze profilaktycznym. Oczywiście organizm dziecka jest szczególnie podatny na wszelkie działania i ingerencje z zewnątrz ze względu na swoją niedojrzałość i delikatność. Odpowiednio kontrolowane objawy w tym przypadku jest jednak prosto zniwelować.

2 Komentarze

  1. Objawy szczepionki na pneumokoki nie zawsze są takie same. Zwłaszcza, że nigdy nie wiadomo czy człowiek zareaguje tak czy inaczej. A małe dziecko nie powie, że go boli i gdzie, więc trzeba się domyślić czy to szczepionka na pneumokoki czy może jakiś wirus czy inna choroba.

  2. Objawy po szczepieniu na pneumokoki mogą wystąpić. U mojego dziecka było to zaczerwienienie i lekko podwyższona temperatura do 37,3 mniej więcej. Ale po dwóch dniach było już po wszystkim, nawet bez kataru się obeszło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


40 − = 39