Objawy i przyczyny zapalenia zatok

Objawy i przyczyny zapalenia zatok
5 (100%) 21 głosy

Zapalenie zatok objawia się przede wszystkim bólem głowy przy schylaniu się oraz uciążliwym katarem. Jest to proces postępujący i obejmujące błony śluzowe nosa oraz co najmniej jednej z zatok przynosowych. Z kolei zapalenie zatok szczękowych pojawia się w części zatok znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie z górnymi zębami. Niezależnie jednak od rodzaju zapalenia zatok, dają one niezwykle dokuczliwe obawy, a zaniechanie ich leczenia wiąże się z groźnymi powikłaniami. Jakie są więc symptomy i przyczyny tego schorzenia? Jak je leczyć?

Objawy chorych zatok

Za zapalenie zatok odpowiadają bakterie, grzyby i wirusy, które wnikają w znajdującą się w nich błonę śluzową. Zdrowe zatoki są puste, ale wraz z pojawieniem się stanu zapalnego, zaczyna wypełniać je wydzielina utrudniająca oddychanie i powodująca ból podczas wstawania, pochylania się i gwałtownego poruszania głową.

Charakterystycznym objawem jest także obfity katar, spływający po ścianach gardła. Bardzo często pojawia się także zmęczenie, rozdrażnienie, gorączka i problemy z powonieniem. Warto wiedzieć, że zapalenie zatok przeziębieniowych trwa zwykle do dziesięciu dni, a zapalenie zatok niewirusowe daje nasilone objawy około piątego dnia i trwają one do dwunastu tygodni.

Co może być przyczyną zapalenia zatok?

Zapaleniu zatok sprzyjają częste przeziębienia i grypa, gdyż to właśnie wtedy najczęściej obserwujemy objawy zatok. Głównymi winowajcami są jednak bakterie, wirusy i grzyby, które rozwijają się na błonie śluzowej. Jeśli więc doskwiera nam uciążliwy katar i ból głowy, to należy zgłosić ten problem do lekarza, gdyż są to charakterystyczne objawy zapalenia zatok.

Na ostre zapalenie zatok znacznie bardziej narażeni są astmatycy i alergicy oraz osoby z przerośniętymi migdałkami czy też z wadami budowy przegrody nosowej. Zapalenia zatok nie należy bagatelizować, gdyż dochodzi wówczas do zakłócenia ich funkcjonowania, a ponadto rozwijające się w nich patogeny wydzielają coraz większe ilości groźnych toksyn i może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok.

Leczenie zapalenia zatok i zapobieganie

Do lekarza należy zgłosić się już po zaobserwowaniu pierwszych objawów zapalenia zatok, aby nie doszło do groźnych powikłań. Lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki, jeśli symptomy trwają krócej niż trzy miesiące. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok najpierw wykonywane są badania mikrobiologiczne i endoskopia. Dopiero po poznaniu rodzaju bakterii odpowiedzialnej za zapalenie zatok możliwe jest dobranie skutecznej metody leczenia.

Jeśli chcemy uchronić się przed zapaleniem zatok, to zaleca się unikanie chemicznych i drażniących oparów, w tym dymu papierosowego. Właściciele klimatyzacji powinni ją regularnie czyścić, gdyż jest ona siedliskiem patogenów. Niezwykle ważne jest także nawadnianie organizmu, gdyż wówczas zwiększa się ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli mamy w domu suche powietrze, warto zainwestować w nawilżacz, a w czasie choroby można wspomóc się dodatkowo inhalacjami, które złagodzą objawy zapalenia zatok. Zaleca się dodanie oleju miętowego czy eukaliptusowego, które skutecznie udrażniają zatkane zatoki.

Więcej na stronie http://zdrowezatoki.net.pl

2 Komentarze

  1. Zapalenie zatok można powstrzymać w zarodku, ale trzeba to zrobić zanim na dobre się rozwinie, a nawet zacznie. Dzięki temu może się skończyć zwykłym katarem, a przede wszystkim jak najczęściej trzeba pozbywać się kataru i dmuchać w chusteczkę. Zwłaszcza dzieciom trzeba o tym przypominać.

  2. No tylko, że to nie jest leczenie zapalenia zatok, a zapobieganie. A wszyscy wiemy, że nie ma większych szans na to, żeby zapobiec zapaleniu zatok, chyba że ktoś ma jakiś pomysł jak to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


83 + = 84