Fakty i mity na temat kleszczy

Fakty i mity na temat kleszczy
5 (100%) 5 głosy

O kleszczach krążą liczne opowieści. Wiele z nich jest prawdziwych. Ale są też i takie, które niewiele mają z prawdą wspólnego. Czas więc obalić mity i tym samym zwiększyć poziom świadomości, jak można uchronić się przed zagrożeniem, które niosą niektóre kleszcze.

Kleszcze występują nie tylko w lesie

I na pewno nie spadają z drzew. Nie mają bowiem takiej zdolności wspinania. Spotkać można je więc w trawie, a także na krzewach czy innych niskich roślinach zielonych. Co to oznacza? Że kleszcza możemy „złapać” nie tylko w lesie, ale także na łące, czy nawet zwykłym trawniku. Warto przy tym pamiętać, że ich występowanie jest większe na tych obszarach, gdzie wilgotność powietrza jest wysoka.

Atakują nie tylko latem

Wiele osób powiela pogląd, że przed kleszczami należy chronić się wyłącznie w okresie letnim, gdy temperatura powietrza jest wysoka. W praktyce jest jednak inaczej. Zmiany klimatyczne, jakie zaszły w ostatnich latach spowodowały, że aktywność kleszczy zaczyna się już wiosną i trwa aż do późnej jesieni.

Przeciw kleszczom nie można się zaszczepić

Niestety do tej pory nie wykryto szczepionki, która chroniłaby nas przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Jedyną chorobą, na jaką możemy się zaszczepić, jest kleszczowe zapalenie mózgowe. Borelioza natomiast jest tą chorobą, przed którą uchronić możemy się jedynie chroniąc się przed ukąszeniem.

Ciemny kolor ubrania nie chroni przed wkłuciem

To, czy do lasu pójdziemy w białej bluzce, czy w czarnej, nie ma żadnego znaczenia. Kolory ubrań w żaden sposób nie chronią nas przed atakiem kleszcza, który jest ślepy. Jak więc nas rozpoznaje? Po zapachu, szczególnie zapachu potu.

Kleszcze nie od razu wkłuwają się w skórę

Aby to zrobiły, muszą znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Bardzo często jest tak, że wracając do domu, przynosimy kleszcza na naszym ubraniu, czy we włosach. Dlatego też zawsze należy odzież dokładne strzepnąć i wrzucić do pralki, a samemu wziąć porządny prysznic i dokładnie umyć włosy. W ten sposób możemy uchronić się przed wkłuciem.

Zakażenie może nastąpić niemal w chwili wkłucia

Nie jest prawdą, że jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24 godzin, to nie dojdzie do żadnego zakażenia. Jeżeli kleszcz jest nosicielem, a bakterie znajdują się w jego śliniankach, czyli żerował już wcześniej, do zakażenia chorobą może dojść kilka chwil po tym, jak wkłuje się w naszą skórę.

Kleszcza na skórze nie należy niczym smarować

Tłuszcz, alkohol, kosmetyki – to środki, którymi wiele osób zaleca smarowanie kleszcza w celu jego samoistnego wysunięcia się spod skóry. I choć takie wysunięcie często następuje, duszący się kleszcz wcześniej jednak wprowadza pod skórę zwiększoną dawkę toksyn, co niestety zwiększa ryzyko zakażenia i sprawia, że choroba może być groźniejsza. Pojawia się więc pytanie, jak usunąć kleszcza, aby zrobić to bezpiecznie. Odpowiedź jest jedna – odkażoną pęsetą, pociągając jednostajnym ruchem pionowo, wzdłuż linii wkłucia.

Więcej na temat kleszczy przeczytasz na stronie: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-zakazne/borelioza/

Znając mity na temat kleszczy jesteśmy w stanie skuteczniej przed nimi się chronić i radzić sobie na wypadek wkłucia.

2 Komentarze

  1. Moje ulubione to to z ciemną bluzką, która chroni przed kleszczami. Większej bzdury nie słyszałem, a do tego tak często jest powtarzana, że można zajoba dostać słuchając takich „mądrości”.

  2. Na szczęście nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. A nawet jak jest to przy szybkim i fachowym usunięciu, można uniknąć tej choroby, którą potem trzeba leczyć nawet przez całe życie. I nie ma pewności, że w ogóle się wyleczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 5 = 5